Pressemeddelelse
9. august 2005
Den drastiske sigtelse mod Patrick MacManus, Foreningen Oprør, efter terrorparagraffen – med trussel om 10 års fængsel - er et skamløst forsøg på at undertrykke ytringsfriheden og den politiske opposition mod USA's 'krig mod terror' og ulovlige aggressionskrige, som Danmark er partner og deltager i.
Dorte Grenaa, formand for Arbejderpartiet Kommunisterne, udtaler:
- Arrestationen og sigtelsen mod Patrick Mac Manus og Foreningen Oprør er udtryk for en fremfærd, der mere kendetegner en politistat end et demokrati. Dommen mod Greenpeace som organisation efter terrorparagraffen for en totalt uskyldig aktion har indvarslet en klapjagt på alle kræfter, der protesterer og aktionerer mod USA's og den danske regerings krigsforbryderiske politik og massive vildledning af befolkningerne.
Arbejderpartiet Kommunisterne støtter Foreningen Oprørs internationale appel (se den her) - og opfordrer alle progressive kræfter til at slutte sig sammen om at stoppe det antidemokratiske felttog, som hastigt truer med at forvandle Danmark til en bananrepublik.
Se også APKs kommentar til dommen over Greenpeace:
'På vej mod politistat Danmark'