Home

Kamp mod udliciteringen af børnepasning til ISS fortsætter

Modstanden mod Farum Kommunes udlicitering af en del af børnepasningen til ISS CarePartner er blevet styrket ovenpå forældrenes og pædagogernes sejr i Assens samt ISS-beslutningen om i hvert fald indtil videre ikke at ville byde på børnepasning i flere kommuner.

Pædagogerne på de i alt fire privatiserede daginstitutioner i Farum har imidlertid fået mundkurv på. De tør ikke udtale sig på grund af frygt for følgerne. Der er indgået aftale med ISS om ikke at udtale sig om situationen, om at de ansatte skal opføre sig loyalt overfor deres berygtede arbejdsgiver, men anderledes forholder det sig med forældrene, der ikke lægger fingrene imellem.

Selvom de betaler samme pris for at få deres børn passet i en ISS-ejet daginstitution, som de øvrige forældre i byen, modtager de en klart ringere service. Næste år trækkes yderligere 250.000 kr. ud af driftsbudgetterne med det formål at øge ISS's profit på pasningen af børnene. Pædagogerne mærker nedskæringerne via dårligere arbejdsforhold/forringede normeringer og børnene via ringere pasning - mindre leg, færre oplevelser og mindre voksenkontakt.

Normeringen er på nuværende tidspunkt 10 pct. under normeringen i de kommunale fritidshjem, og pædagogerne er kun ansat på deltid, da det er billigst for ISS. Samtidig bruges en stor del af tiden på administrativt kontorarbejde - på bekostning af børnen. Ifølge Ole Clement, der er formand for en af forældrebestyrelserne på ISS-daginstitutionerne.

Forældrene håber på, at Farum kommune tvinges til at opgive kontrakten med ISS CarePartner, som Assens Kommune for nyligt følte sig tvunget til: et konkret resultat af pædagogernes og forældrenes fælles kamp mod privatiseringen af børnepasningen i Assens. Et eksempel til efterfølgelse.

Netavisen 20. oktober 2001